Wednesday , September 3 2014 / چهارشنبه , شهریور ۱۲ ۱۳۹۳
خانه / تاریخ / دانلود کتاب مقدس (تورات و انجیل)

دانلود کتاب مقدس (تورات و انجیل)

ToRaT o ENJiL

نام کتاب: کتاب مقدس ، عهد قدیم و جدید (تورات و انجیل)

نویسنده: موسی و پیامبران بنی اسرائیل ، حواریون عیسی مسیح

شمار برگ ها: ۱۷۶۵ برگ

گنجایش: ۱۴٫۳ مگابایت

ناشر: تاریخ فـا

پسوند کتاب: پی دی اف PDF

آبشخور الکترونیکی: تاریخ فـا

نگارنده: علیرضا کیانی

کتابشناسی: کتاب مقدس مسیحیان به دو بخش «عهد عتیق» و «عهد جدید» تقسیم می‌شود که شامل ۶۶ کتاب است. عهد عتیق از ۳۹ کتاب و عهد جدید از ۲۷ کتاب تشکیل شده است. هر بخش از تورات عهد عتیق را یک سِفر و برخی دیگر از کتب عهد عتیق را صحیفه می‌نامند. عهد جدید نیز چهار انجیل کانن، رسالات حواریون مسیح و کتاب مکاشفه را تشکیل می‌دهد. یهودیان تنها «عهد عتیق» را به عنوان کتاب آسمانی قبول دارند اما بیشتر مسیحیان کل کتاب را به عنوان کتاب آسمانی پذیرفته‌ اند. برخی از مسیحیان، «عهد عتیق» را به عنوان کتاب مقدس قبول ندارند و آن را تحریف شده می‌دانند. «بوگومیل‌ ها» از این دسته‌ اند. نام بخش نخست از کتاب مقدس یعنی «عهد عتیق» بر خلاف معنایی که از کلمه «عهد» در زبان پارسی برداشت شده (یعنی عهد به مفهوم یک دورهٔ زمانی) به معنای «دورهٔ کهن» نیست. این عبارت به معنی دقیق به عهد و پیمانی اشاره می‌کند که خداوند با ابراهیم نیای بنی اسرائیل بست. مفهوم کلی این پیمان این بود که خداوند او را انتخاب کرد تا نخستین انسان پس از آدم باشد که با او ارتباط نزدیک برقرار می‌نماید و او نیز به خداوند ایمان آورد. خداوند همچنین وعده ازدیاد نسل را به وی داد که مدتی بعد توسط اسحاق عملی گردید. خداوند همچنین نشانه‌ ای برای این عهد و پیمان مقرر نمود که آن بریدن قسمتی از پوست اضافی آلت تناسلی مردانه (ختنه) در فرزندان ذکور نسل ابراهیم می‌باشد. این بخش از «کتاب‌مقدس» شامل: شرح چگونگی خلقت جهان و نوع بشر و سپس شرح زندگی و ارتباطات روحانی نخستین پیامبران از ابراهیم به بعد است. این بخش با کتاب پیدایش شروع می‌شود و پس از چند بخش که حاوی توضیحات کلی در مورد زندگی پیامبران پس از ابراهیم است، کتاب تورات و سپس کتب پیامبران پس از موسی را شامل می‌شود. دو بخش متفاوت نیز در کتاب عهد عتیق وجود دارد که به اشعار دو پیامبر یعنی داوود و سلیمان نبی می‌پردازد. این دو کتاب به ترتیب «مزامیر داوود» و «امثال سلیمان» نام دارند. بخش قابل توجهی از اشارات به آمدن مسیح در آینده، در کتاب «مزامیر داوود» – که حاوی گفتگوی داوود نبی با خداوند و نیز سخنانی که داوود به هدایت روح خداوند می‌گوید (در قالب بیش از ۵۰۰ قطعه شعری)- آمده‌ است.عهد عتیق شامل: کتاب پیدایش، کتاب خروج، کتاب لاویان، کتاب اعداد، کتاب تثنیه، کتاب یوشع، کتاب داوران، کتاب روت، کتاب ساموئیل اول و دوم، کتاب پادشاهان اول و دوم، کتاب تواریخ اول و دوم، کتاب عزرا، کتاب نحمیا، کتاب استر، کتاب ایوب، کتاب مزامیر، کتاب امثال سلیمان، کتاب جامعه، کتاب غزل غزل‌ ها، کتاب اشعیا، کتاب ارمیا، کتاب مراثی، کتاب حزقیال، کتاب دانیال، کتاب هوشع، کتاب یوئیل، کتاب عاموس، کتاب عوبدیا، کتاب یونس، کتاب میکاه، کتاب ناحوم، کتاب حبقوق، کتاب صفنیا، کتاب حُجَی، کتاب زکریا و کتاب ملاکی است. در کتاب مقدس عهد عتیق، در ۱۹ آیه، نام کوروش بزرگ، بنیانگزار شاهنشاهی ایران ذکر شده‌ است.

عهد عتیق شامل ۳۹ کتاب است. نام بخش دوم یعنی عهد جدید به یک پیمان اشاره دارد که آغازگر دورهٔ جدیدی از ارتباط خداوند با انسان است. خداوند طبق این پیمان شریعتی را که از طریق موسی عطا کرده بود برداشت، و ایمان به مسیح را شرط بخشایش گناهان انسان و رستگاری او قرار داد. نشانه و در حقیقت اصل محوری این پیمان، بخشش کلیه گناهان به واسطهٔ قربانی شدن عیسی مسیح (یعنی صورت بشری خداوند)است. عهد جدید چهار انجیل کانن (متی، مرقس، لوقا، یوحنا) کتاب اعمال رسولان، نامه‌های رسولان مسیح و کتاب مکاشفه را در بر می‌گیرد. قدمت تمامی این اثار به قرن ۱ میلادی می‌رسد.پروفسور درل باک عهد جدید پژوه معاصر ارزش این متون را بدلیل نگارندگان آنها و زمان نگارششان می‌داند. همچنین در پی اناجیل چهارگانه انجیل برنابا که طی حدود ۲۰۰ سال اخیر و از پس علنی شدن وجود آن در واتیکان در دسترس محدود قرار گرفت بیشتر مورد تایید مسلمانان است. اناجیل چهارگانه: چهار انجیل در واقع چهار روایت از زندگی عیسی مسیح است. این چهار کتاب که توسط چهار تن از حواریون میسح نگاشته شده، دارای قسمت‌های مشترک بسیاری هستند اما تفاوتهایی نیز دارند. مسیحیان این چهار کتاب را «مانند چهار تصویر از مسیح ولی از زوایای مختلف» توصیف می‌کنند. کتاب اعمال رسولان: پس از قیام عیسی مسیح از مردگان (زنده شدن دوباره او) و سپس عروج او به آسمان، برای رسولان او (حواریون) و سپس شاگردان مسیح (که بعدها مسیحی نامیده شدند)، اتفاقات زیادی رخ داد. که از آن جمله‌: پیوستن «فیلیپس» به جمع حواریون (که پس از خودکشی یهودای اسخریوطی یازده نفره شده بودند)، نازل شدن روح القدس در روز عید پنطیکاست (یکی از اعیاد یهودیان) بر دوازده نفر حواری عیسی مسیح، شهادت استیفان یکی از شاگردان وفادار مسیح (سنت استفان)، ماجرای ایماندار شدن پولس قدیس و آغاز مأموریت بشارتی او برای غیر یهودیان و . . . شرح این حوادث در کتاب اعمال رسولان و به دست «لوقا» (یکی از حواریون مسیح و نویسنده یکی از انجیل‌های چهارگانه) نگاشته شده است. رساله‌ ها (نامه‌ های) حواریون مسیح: نوایمانان مسیحی و کلیساهای جدیدالتأسیس در ابتدای گسترش مسیحیت، به خاطر نبودن راهنمایی‌ های ایمانی لازم و وجود مخالفین بسیار، دچار مشکلات عمده‌ ای می‌شدند. که از آن جمله‌: مسائل مربوط به مراسم نیایش و چگونگی برگزاری آن، پیدا شدن پیشوایان دروغین، آزار و اذیت و شکنجه و تهدید و حتی قتل ایمانداران توسط متعصبین یهود و یا بت‌ پرستان و سایر فرقه‌ های مذهبی و گاهی مأمورین رومی و از این دست … هدف از نگارش این نامه‌ ها هدایت این نوایمانان، یادآوری و تبیین مفاهیم کتاب‌ مقدس و مطلع شدن از رویدادهای مناطق مختلف بود. کتاب مکاشفه یوحنا: این کتاب شرح سفری است که یوحنای قدیس در رویا و به هدایت روح القدس در آن به عرش خداوند دارد و در آن به توصیف عرش خداوند و جایگاه مسیح و پیش بینی وقایع آخر الزمان می‌پردازد. اکثر قسمتهای «مکاشفه‌»، به زبان سمبولیک و رمزی نوشته شده و دارای مفاهیم عمیقی است، لذا نباید آن را مانند سایر کتب عهدجدید بطور تحت‌ اللفظی معنی کرد.کتاب احتمالا در سال‌های ۹۰-۹۵ میلادی توسط یوحنا نوشته شده. در این کتاب وقایعی چون “گشوده شدن مهر ها” “بلاها” “ظهور دو وحش” “ظهور پرجلال مسیح” و “آسمان و زمینی جدید” پیشگویی شده اند.

درباره‌ی علیرضا کیانی

۷ نظر

  1. آقای کیانی عزیز، زحمات شما برای قرار دادن این کتابها در دسترس همگان ستودنی است. درود بر شما

  2. عالی داش دمتون گرم خیلی مشتاق بودم کتاب انجیلو بخونم

  3. سلام از این که آثار فرهنگی، تاریخی، و دینی ایرانیان را در اختیار هموطنان قرار می دهید بسیار سپاسگزاریم، موفق باشید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا
کتاب هایتان را از ما بخواهید
www.TarikhFa.com
پس از عضویت درخواست خود را بنویسید